Az ideális testsúly
„Nem vagyok kövér – mondta egy humorista –, csak alacsony vagyok a súlyomhoz képest."
Legyen valaki akár alacsony, akár magas, néhány ember örül annak, hogy kövér.
Magyarországon jelenleg 4 millió túlsúlyos és 2 millió elhízott ember él. A különböző módszerekkel végzett fogyási kísérletek töretlen népszerűségnek örvendenek. Kevesen tudják viszont, hogy ezeknek átlagban több mint 90 százaléka évek távlatából nézve sikertelennek bizonyul.
Legyen valaki akár alacsony, akár magas, néhány ember örül annak, hogy kövér.
Magyarországon jelenleg 4 millió túlsúlyos és 2 millió elhízott ember él. A különböző módszerekkel végzett fogyási kísérletek töretlen népszerűségnek örvendenek. Kevesen tudják viszont, hogy ezeknek átlagban több mint 90 százaléka évek távlatából nézve sikertelennek bizonyul.

A fejlettebb országokban világszerte megfigyelhető tendencia, hogy egyre nő a súlyproblémával küzdők aránya. A kampányszerű, szélsőséges kúrák ugyanis, amelyek felrúgják a kiegyensúlyozott táplálkozás alapszabályait, hosszú távon nem hatékonyak, s mindemellett az egészségre nézve is veszélyt jelentenek. Ezért nem mindegy, hogy a testtömeg csökkentésének mely útjait választjuk.
Örök igazság, hogy annyi az ideális testsúlyunk, amennyi mellett jól érezzük magunkat a bőrünkben. Ez a tétel általában igaznak bizonyul, hiszen a tartós jókedv többek közt a jó egészségből fakad, de azért létezik ennél tudományosabb meghatározás is.
Testsúlyunk és táplálkozásunk a szó legszorosabb értelmében vett létkérdés. A helyes táplálkozás, és az így elért megfelelő súly hozzájárul a hosszabb élethez. A kellő mértékben és tartalommal bevitt tápanyagok optimálisan működő szervezetet eredményeznek. A jól működő szervezet hatékonyabb munkára képes, strapabíróbb, ellenállóbb a külső és belső támadásokkal szemben, azt teszi, amit kérünk tőle. Ellenben egy olyan szabályozó rendszer, amelyben a szerveink arra pazarolják az energiájukat, hogy egymás hiányosságait próbálják kompenzálni, nem képes 100%-osan a feladatára koncentrálni, elvonja az erőforrásokat a belső rend fenntartása. Ennek az eredménye, hogy fáradtnak, gyengének érezzük magunkat, romlik az általános közérzetünk, és sokkal többet betegeskedünk, mintha kiegyensúlyozottak lennénk. Másrészt a túlsúly komoly lelki terhet is jelenthet. Sokszor érheti kudarcélmény az átlagon felüli méretekkel rendelkezőket. Általában a legjelentősebb hatást a nehézkes párválasztás váltja ki, de megrendítő erejű csapás lehet egy kedvenc ruhadarab kinövése, egy szűkebb szék egy színházban, vagy az emberek pillantása a strandon. Ezek mind drasztikusan csökkenthetik egy ember önbizalmát, zárkózottá, feszültté tehetik, amelyek a rossz hangulat mellett az egészsége romlásához is vezethetnek.
A testtömeg index (Body Mass Index, vagy BMI) magyarázata:
A BMI a kg-ban számított testtömeg és a m-ben számított testmagasság négyzetének hányadosa (kg/m2). 18 év feletti nők és férfiak esetében alkalmazható.
A BMI normáltartománya 20 és 25 közé esik. 20 alatti érték soványságot, 25 feletti érték pedig túlsúlyt jelez.
A túlsúly és elhízás kialakulásának számtalan – genetikai, hormonális, társadalmi, gazdasági – oka lehet, de alapvetően arra vezethető vissza, hogy ha huzamosabb időn keresztül a tényleges szükségletünknél többet fogyasztunk, akkor súlyfelesleg lesz az eredménye. Megoldásként több – egymás hatását erősítő, de nem helyettesítő – lehetőség is kínálkozik: étkezés, mozgás, lelki vezetés, gyógyszeres segítség, végső esetben műtéti megoldás.
Étkezés
A sikeres testtömeg csökkentés érdekében célszerű néhány héten keresztül táplálkozási naplót vezetni és a lejegyzett adatok - étkezések ideje, felhasznált nyersanyagok minőségi és mennyiségi jellemzői - alapján, dietetikus szakember segítségével megbeszélni és kiértékelni a fogyasztási szokásokat. A változtatási javaslatok kiterjedhetnek a vásárlásra - lista összeállítás, termékek címkéje -, a nyersanyag válogatásra - kevesebb energiát, vagyis kevesebb zsiradékot és egyszerű cukrot, több rostot tartalmazó ételek választása -, a folyadékfogyasztásra, az ételkészítési módokra, a helyes elosztásra, az étkezés körülményeire egyaránt. Lényeges szempont, hogy a háztartást vezető hozzátartozó – legtöbbször a feleség, édesanya – együttműködése is befolyásolhatja a testtömeg csökkentés kimenetelét, ezért jó, ha a közös egyeztetésbe őt is bevonjuk. A női nem szerepe a gyermekkorban rögzülő szokások, a családi táplálkozási minta kialakulására nézve is döntő jelentőségű.
Mozgás
Bármilyen BMI (testömegindex) mellett kedvező, ha rendszeresen mozgással javítjuk testünkben az izom-zsír arányt, mivel ez jó hatással van szervezetünk energiaháztartására. Az izomsejtek ugyanis még nyugalmi állapotban is több energiát igényelnek, mint a zsírsejtek. Mivel a rendszeres fizikai aktivitás mérsékeli az alapanyagcsere – testtömeg csökkenéssel együtt járó – lassulását, ezért fontos, hogy naponta legalább 30 percet intenzíven mozogjunk. Az egészségi állapotnak leginkább megfelelő mozgásforma kiválasztásában sokat segíthet a gyógytornász, illetve a személyi edző.
Lelki támasz
A tapasztalatok azt mutatják, hogy hosszú távon sikeresebb a testsúly csökkentése azoknál, akiknek rendszeresen lehetőségük van beszámolni valakinek – családtagnak, barátnak, esetleg „sorstársnak” a sikerekről, nehézségekről. Ideális, ha ebben a folyamatban – a tanácsadás és felvilágosítás mellett – egyfajta lelki támaszt is jelent a szakorvos, háziorvos, pszichiáter, pszichológus.
Gyógyszeres segítség
Orvosi javaslatra gyógyszeres segítségre is van lehetőség azokban az esetekben, amikor már nagyobb mértékű elhízásról van szó, és/vagy a különböző próbálkozások kudarcba fulladtak. Társbetegség esetén már 27-es BMI fölött alkalmazható a gyógyszeres megoldás. Több tucat kutatás is igazolja, hogy a gyógyszerek – a telítettségérzet növelésével és/vagy a zsír felszívódásán keresztül – megkönnyítik az átállást az életmódváltással járó időszakban, és a kezdeti sikerek motiváló hatása révén szerepet játszanak a kisebb testtömeg megőrzésében. A folyamatos szakmai kontroll mindemellett elengedhetetlen.
Összegezve a fent leírtakat, elmondhatjuk, hogy az ideális testsúly nagyban megkönnyíti az életünket, és hozzájárul annak teljességéhez.